Nebezpečné vírusy útočia

Vo svojom článku 5 dôvodov prečo zálohovať som písal, že jedným z dôvodov prečo je aj možná vírová nákaza počítača. A naozaj pár zákazníkov nám to potvrdilo. Keby nezálohovali, tak prídu o všetky svoje dáta alebo si ich musia draho vykúpiť. Niektorí však aj oľutovali, že nezálohovali.

Internetom sa šíria v poslednej dobe rôzne typy vírusov ransomware, ktoré sú schopné zničiť vaše súbory. Ich podstata je rovnaká, či sa jedná o vírus Locky, CTB Locker, Cryptowall, Teslacrypt alebo Cryptolocker. Dostať sa do vášho počítača, a keď sa im to nejakým spôsobom podarí, zašifrovať vám nie len komplet celý harddisk, ale aj pripojené USB disky. Pokiaľ sa takéto niečo udeje, tak už vám neostáva iná možnosť len zaplatiť výkupné, ktoré niekedy dosahuje hodnotu aj niekoľko tisíc euro. Zvyčajne od vás vyžadujú platbu v mene bitcoin. Ale ani keď podľahnete vydieračským praktikám kyberzločincov a zaplatíte, nemáte zaručené, že vaše súbory budú obnovené, alebo či vám vôbec bude zaslaný dešifrovací kód.

Ako sa proti kyberzločinu brániť. V prvom rade treba povedať, že takéto vírusy sa šíria najmä cez elektronickú poštu, ako príloha v e-mailoch. Preto ak vám príde podozrivý e-mail od niekoho neznámeho tak v žiadnom prípade neotvárajte prílohy a mail radšej zmažte. Alebo odpovedzte naň a čakajte či sa vám niekto spätne ozve. Z najväčšou pravdepodobnosťou nie. Ľudia (SPAMeri), ktorí posielajú takéto e-maily zvyčajne využívajú napadnuté počítače a nestarajú sa o to čo sa s e-mailom stalo a či sa niekto ozval.

Prílohy týchto e-mailov tvoria zvyčajne word dokumenty, a pokiaľ už aj niektorí z nich otvoríte nespúšťajte makro na ktoré vás vírus vyzve. Pokiaľ ale máte makrá štandardne povolené, tak deštruktívnej činnosti vírusu nezabránite. Akonáhle vírus ukončí šifrovanie, tak zanechá žiadosť o výkupné.  E-maily nie sú jedinou cestou, ktorou sa vírusy šíria. Nákaza môže číhať aj na webových stránkach alebo TOR serveroch. Preto neklikajte na rôzne odkazy v neznámych mailoch, nikdy neviete čo za ním je. A keď už budete sťahovať neznámy súbor, dajte ho uložiť a nie spustiť.

Dobrou prevenciou sú samozrejme antivírové programy, ale na tie sa nedá tiež vždy spoľahnúť. Tvorcovia vírusom majú a budú mať náskok pred tvorcami antivírových programov. Preto najlepšou a najspoľahlivejšou prevenciou pred nákazou je pravidelné zálohovanie svojich dát mimo váš počítač. To vám vie v plnom rozsahu zabezpečiť naše riešenie KERBER BackUp Server.

A nakoniec zhrnutie – 5. zásad ochrany pred vírusmi:

  1. Pravidelne zálohujte a ukladajte vaše dôležité dáta mimo váš počítač, nikdy neviete čo sa vám v budúcnosti môže prihodiť.
  2. Neotvárajte prílohy e-mailov, ktoré vám poslal niekto neznámy o kom nič neviete. Taktiež neotvárajte nezmyselne tváriace sa e-mali od vašich známych.
  3. Zakážte si v programoch Word a Excel automatické spúšťanie makier.  Najviac vírusov práve to zneužíva a vy nemáte šancu im v tom potom zabrániť.
  4. Neklikajte na odkazy na stránky, ktorých obsah nepoznáte. Hlavne v e-mailoch od neznámych ľudí.
  5. Pokiaľ si chcete stiahnuť neznámy súbor, tak si ho dajte najskôr uložiť. Otvárajte ho až po preverení antivírovými programami.